Skip to content

31 Raritan Rd

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2009

Property Information

Block227
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
53%
Improvement Value:$52,500
47%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,834+2.2%
2024$7,662-1.0%
2023$7,741+0.5%
2022$7,700+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3355, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1927