Skip to content

4 Lucien Pl

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block228
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
45%
Improvement Value:$92,800
55%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,968+2.2%
2024$11,706-1.0%
2023$11,827+0.5%
2022$11,764+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 6340, Page 286Recorded9/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1943