Skip to content

223 Raritan Rd

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block289
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
43%
Improvement Value:$67,700
57%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,354+2.2%
2024$8,171-1.0%
2023$8,255+0.5%
2022$8,211+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6382, Page 2585Recorded9/18/2020

Property Sale

SaleMulti
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5933, Page 646Recorded12/14/2012

Property Sale

SaleMulti
$244,500

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5371, Page 652Recorded5/14/2003

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 5045, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4669, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1952