Skip to content

2111 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block230
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
42%
Improvement Value:$83,500
58%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,049+2.2%
2024$9,829-1.0%
2023$9,930-9.8%
2022$11,011+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 6480, Page 2728Recorded9/9/2022

Property Sale

SaleMulti
$319,900

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 6028, Page 197Recorded10/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3201, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1956