Skip to content

16 Robbinwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$171,900
Last Sale Date
Jan 16, 1998

Property Information

Block230
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage636
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
41%
Improvement Value:$104,900
59%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,454+2.2%
2024$12,181-1.0%
2023$12,307+0.5%
2022$12,241+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$171,900
DeedBook 4625, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 3236, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1948