Skip to content

923 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block239
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description2A-S&F-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,082
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
54%
Improvement Value:$102,600
46%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,811+2.1%
2024$16,468-1.0%
2023$16,626+0.5%
2022$16,544+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$810,000

From:

To:

Sq Ft5,082DeedBook 6435, Page 2049Recorded10/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$389,900

From:

To:

Sq Ft5,082DeedBook 6093, Page 768Recorded12/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 4528, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1967