Skip to content

911 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block239
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
57%
Improvement Value:$66,000
43%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,804+2.1%
2024$12,543-9.0%
2023$13,781+0.5%
2022$13,712+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 6378, Page 566Recorded8/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 5168, Page 159Recorded9/11/2001

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 3356, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1928