Skip to content

608 Brook St

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block243
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
49%
Improvement Value:$57,700
51%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+2.2%
2024$7,779-1.0%
2023$7,859+0.5%
2022$7,817+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1951