Skip to content

523 Ainsworth St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block245
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage802
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
51%
Improvement Value:$55,700
49%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+2.2%
2024$7,896+5.5%
2023$7,484+0.5%
2022$7,444+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft802DeedBook 6411, Page 244NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 4186, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3398, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1928