Skip to content

325 Ainsworth St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Feb 6, 2014

Property Information

Block251
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
44%
Improvement Value:$69,800
56%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,804+2.2%
2024$8,611-1.0%
2023$8,700+0.5%
2022$8,654+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 5993, Page 670NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953