Skip to content

615 Lafayette St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block313
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
39%
Improvement Value:$79,800
61%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,128+2.2%
2024$8,928+13.4%
2023$7,873+0.5%
2022$7,831+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 5769, Page 787NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/6/2009

Property Built

Built

Year Built: 1953