Skip to content

204 W Price St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block252
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
36%
Improvement Value:$88,000
64%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+2.3%
2024$9,173-1.0%
2023$9,270+0.5%
2022$9,219+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 6536, Page 2919Recorded2/15/2024

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4147, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1928