Skip to content

751 Lindegar St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block379
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
31%
Improvement Value:$104,800
69%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,745+2.2%
2024$10,510+6.5%
2023$9,868+0.5%
2022$9,815+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,047DeedBook 6492, Page 2269NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/8/2022

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 4318, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3371, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1928