Skip to content

235 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 1986

Property Information

Block252
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class46
Description2A-SCB-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
37%
Improvement Value:$93,600
63%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+2.2%
2024$10,221-1.0%
2023$10,326+0.5%
2022$10,271+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923