Skip to content

36 E Morris Ave

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2006

Property Information

Block450
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
37%
Improvement Value:$99,900
63%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,132+2.2%
2024$10,888-1.0%
2023$11,000+0.5%
2022$10,942+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923