Skip to content

146 Berwood Dr

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block255
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
35%
Improvement Value:$87,200
65%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,486+2.2%
2024$9,278-1.0%
2023$9,374+0.5%
2022$9,324+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962