Skip to content

122 Berwood Dr

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block255
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
38%
Improvement Value:$91,900
62%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+2.2%
2024$10,276-1.0%
2023$10,382+0.5%
2022$10,327+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$338,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 6191, Page 103Recorded5/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From:

To:

Sq Ft428DeedBook 6137, Page 883NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 4994, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4717, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1956