Skip to content

133 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block263
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,559
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$85,500
58%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,407+2.2%
2024$10,179-1.0%
2023$10,285+0.5%
2022$10,230+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$356,000

From:

To:

Sq Ft1,559DeedBook 5596, Page 282Recorded7/27/2006

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,559DeedBook 5146, Page 130Recorded7/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1954