Skip to content

1800 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 12, 1983

Property Information

Block26
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S PAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
67%
Improvement Value:$59,400
33%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,714+2.2%
2024$12,435-1.0%
2023$12,564+0.5%
2022$12,497+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3316, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1960