Skip to content

1818 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block26
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,474
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
27%
Improvement Value:$175,200
73%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,877+2.2%
2024$16,507-1.0%
2023$16,678+0.5%
2022$16,589+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$670,000

From:

To:

Sq Ft5,474DeedBook 6281, Page 456Recorded8/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

Sq Ft5,474DeedBook 6091, Page 29Recorded11/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

Sq Ft5,474DeedBook 5382, Page 661Recorded7/22/2003

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3403, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1960