Skip to content

137 Princeton Rd

Linden, NJ 07036

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2001

Property Information

Block271
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,501
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
42%
Improvement Value:$87,100
58%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,618+2.2%
2024$10,386-1.0%
2023$10,493+0.5%
2022$10,437+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3517, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1940