Skip to content

834 Summit St

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block276
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
40%
Improvement Value:$66,900
60%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,862+2.2%
2024$7,690-1.0%
2023$7,769+0.5%
2022$7,728+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 6492, Page 2765Recorded12/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 6173, Page 366Recorded2/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$18,128

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 5635, Page 408NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/21/2007

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 4138, Page 329

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 3333, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1923