Skip to content

712 Van Buren Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 24, 2011

Property Information

Block132
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class46
Description2A-F-3G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
32%
Improvement Value:$93,500
68%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,419+2.3%
2024$9,207-1.0%
2023$9,305+0.5%
2022$9,254+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927