Skip to content

125 W Gibbons St

Linden, NJ 07036

Built 1942

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block277
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,467
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
39%
Improvement Value:$91,600
61%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,562+2.2%
2024$10,331+1.4%
2023$10,187+0.5%
2022$10,132+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 6548, Page 2958Recorded6/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1942