Skip to content

515 Lindegar St

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block383
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
42%
Improvement Value:$82,200
58%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964+2.2%
2024$9,746+4.4%
2023$9,333+3.3%
2022$9,033+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6454, Page 2450Recorded3/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,019DeedBook 6389, Page 761NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952