Skip to content

305 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 13, 2025

Property Information

Block282
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage834
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
41%
Improvement Value:$69,900
59%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+2.3%
2024$7,962-1.1%
2023$8,047+0.6%
2022$8,003+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft834DeedBook 6598, Page 2564Recorded10/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954