Skip to content

429 Brook St

Linden, NJ 07036

Built 1908

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block282
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,099
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
33%
Improvement Value:$99,600
67%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,457+2.2%
2024$10,228-1.0%
2023$10,333+0.5%
2022$10,278+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,099DeedBook 6533, Page 2597NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,099DeedBook 6533, Page 2606Recorded1/9/2024

Property Sale

SaleMulti
$56,000

From:

To:

Sq Ft2,099DeedBook 5988, Page 317NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1908