Skip to content

2602 De Witt Terr

Linden, NJ 07036

Built 1942

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block292
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
46%
Improvement Value:$78,600
54%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+2.2%
2024$10,014-1.0%
2023$10,118+0.5%
2022$10,064+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 6361, Page 379Recorded2/25/2020

Property Sale

SaleMulti
$427,500

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 5574, Page 879NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/10/2006

Property Sale

SaleMulti
$47,500

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 5233, Page 127NU CodeFamily (1)Recorded2/13/2002

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4020, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1942