Skip to content

2603 Summit Terr

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block292
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$89,300
59%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,675+7.8%
2024$9,904-1.0%
2023$10,007+0.5%
2022$9,953+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,958DeedBook 6424, Page 2715Recorded8/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,090DeedBook 5664, Page 611Recorded8/2/2007

Property Sale

SaleMulti
$213,500

From:

To:

Sq Ft1,090DeedBook 5306, Page 147Recorded8/8/2002

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 3760, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1938