Skip to content

1411 Summit Terr

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2009

Property Information

Block304
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,703
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
41%
Improvement Value:$98,400
59%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,631+2.2%
2024$11,376-1.0%
2023$11,494+0.5%
2022$11,432+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,703DeedBook 5653, Page 871Recorded6/8/2007

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 3030, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1948