Skip to content

1318 De Witt Terr

Linden, NJ 07036

Built 1939

Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block305
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
40%
Improvement Value:$86,200
60%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,855+2.3%
2024$9,634+2.6%
2023$9,388+0.5%
2022$9,337+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939