Skip to content

226 Thelma Terr

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block305
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
37%
Improvement Value:$93,000
63%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+2.2%
2024$10,221-1.0%
2023$10,326+0.5%
2022$10,271+27.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$429,900

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 6390, Page 521NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 6205, Page 249Recorded8/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 3362, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1946