Skip to content

901 Summit St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 28, 2006

Property Information

Block309
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
42%
Improvement Value:$76,300
58%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+2.2%
2024$9,120-1.0%
2023$9,214+0.5%
2022$9,165+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 5602, Page 964Recorded9/1/2006

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3561, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1948