Skip to content

923 Summit St

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block309
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
42%
Improvement Value:$68,800
58%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+2.2%
2024$8,130+3.6%
2023$7,845+0.5%
2022$7,804+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 6329, Page 2132Recorded7/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$183,500

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 6019, Page 644Recorded8/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1933