Skip to content

508 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 2023

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 5, 2023

Property Information

Block314
Lot7.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description1A-2S/B-1G
Dwellings---
ZoningR-2B
Sq Footage2,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
26%
Improvement Value:$153,000
74%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,627+24.0%
2024$11,796
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,296DeedBook 6517, Page 2947NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023