Skip to content

415-417 Spruce St

Linden, NJ 07036

Built 1947

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block316
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class46
Description2A-S-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
37%
Improvement Value:$98,200
63%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+2.2%
2024$10,723-1.0%
2023$10,833+0.5%
2022$10,776+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6451, Page 2966Recorded2/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6296, Page 832NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 4259, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1947