Skip to content

405 Spruce St

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block316
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
42%
Improvement Value:$75,900
58%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+2.2%
2024$9,003-1.0%
2023$9,096+0.5%
2022$9,048+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6391, Page 2487Recorded12/1/2020

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4978, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1933