Skip to content

601 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1949

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block317
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage909
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
47%
Improvement Value:$55,000
53%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,243+2.2%
2024$7,084-1.0%
2023$7,157+0.5%
2022$7,119+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000

From:

To:

Sq Ft909DeedBook 5953, Page 693Recorded5/22/2013

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4385, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1949