Skip to content

1700 Mildred Ave

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block31
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
41%
Improvement Value:$66,100
59%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689+2.3%
2024$7,515-1.1%
2023$7,595+0.6%
2022$7,554+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946