Skip to content

215 Garfield St

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block31
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
33%
Improvement Value:$90,800
67%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,556+2.2%
2024$9,347-1.0%
2023$9,444+0.5%
2022$9,393+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 6212, Page 981Recorded9/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 3548, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1927