Skip to content

618 W Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block320
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2A-SCB-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
27%
Improvement Value:$117,600
73%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+2.2%
2024$11,108-1.0%
2023$11,223+0.5%
2022$11,163+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$391,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 6340, Page 101Recorded9/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$221,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 5281, Page 307Recorded6/19/2002

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4332, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3590, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1956