Skip to content

300 Livingston Rd

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block325
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
42%
Improvement Value:$79,200
58%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,648+2.2%
2024$9,437-1.0%
2023$9,534+10.3%
2022$8,640+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 6427, Page 2733NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6395, Page 176NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1943