Skip to content

327 Morristown Rd

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 6, 2019

Property Information

Block325
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
41%
Improvement Value:$85,400
59%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,119+2.2%
2024$9,897-1.0%
2023$10,000+0.5%
2022$9,946+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,202DeedBook 6309, Page 2454Recorded2/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,202DeedBook 5425, Page 267NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1948