Skip to content

308 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block328
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
49%
Improvement Value:$69,500
51%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535+2.2%
2024$9,327-1.0%
2023$9,423+0.5%
2022$9,373+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 5668, Page 289Recorded8/22/2007

Property Built

Built

Year Built: 1950