Skip to content

346 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block328
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$93,800
60%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,991+2.2%
2024$10,750-1.0%
2023$10,861+0.5%
2022$10,803+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

From: MARESCO, FERDINAND J & DIANE D

To: ZAMANSKI, CHRISTOPHER & KASANDRA

Sq Ft1,868DeedBook 6406, Page 2542Recorded3/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$143,500
DeedBook 4225, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 3643, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 3288, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1950