Skip to content

1713 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1957
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block32
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
32%
Improvement Value:$119,000
68%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,320+2.2%
2024$12,050-1.0%
2023$12,175+0.5%
2022$12,110+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$1,850,000
DeedBook 6597, Page 2460Recorded10/7/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,550,000
Sq Ft4,436DeedBook 6422, Page 2981Recorded7/28/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,200,000

From: EAST ELIZABETH AVE LLC

To: 1701-1713 LLC

DeedBook 6398, Page 2366Recorded1/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 4897, Page 9

Property Sale

SaleMulti
$245,833
DeedBook 3493, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1957