Skip to content

527 Fairway Rd

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block333
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
43%
Improvement Value:$90,000
57%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,040+2.2%
2024$10,798-1.0%
2023$10,910+0.5%
2022$10,852+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 6478, Page 2757NU CodePost-appeal (29)Recorded8/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3761, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1943