Skip to content

325 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$628,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block331
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
41%
Improvement Value:$92,000
59%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+2.2%
2024$10,709-1.0%
2023$10,820+0.5%
2022$10,762+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$628,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6563, Page 2007Recorded11/15/2024

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6414, Page 2814Recorded5/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$317,500

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 5810, Page 298NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/7/2010

Property Sale

SaleMulti
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 5579, Page 77NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 1953