Skip to content

1502 Sunnyfield Dr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block334
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
47%
Improvement Value:$71,800
53%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,528+2.2%
2024$9,320-1.0%
2023$9,416+0.5%
2022$9,366+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953