Skip to content

308 W Gibbons St

Linden, NJ 07036

Built 1918

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 8, 2011

Property Information

Block341
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
46%
Improvement Value:$66,400
54%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,628+2.2%
2024$8,439-1.0%
2023$8,526+0.5%
2022$8,481+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 5878, Page 459NU CodeFamily (1)Recorded9/19/2011

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3050, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1918